ALMANCA EĞİTİMİ  
 
 
 
Hizmetlerimiz
Genel İngilizce
Akademik İngilizce
TOEFL Programı
TOEIC Programı
Almanca Eğitimi
Fransızca Eğitimi
Rehberlik
Soru Bankası
 
Çadem Kursu Facebook Sayfası
 
 
 

Avrupa dillerinin Germen dilleri koluna bağlı olan bu dil dünyanın yaygın dillerinden biridir. Avrupa Birliği'nin önemli dillerinden biridir. ALMANCAAlmanya, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg, Liechtenstein ve Belçika'da anadil olarak konuşulmaktadır. Bunun dışında 35 ülkede ticaret, kültür, vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyanın her yerinde İngilizce kadar geçerli olan Almanca ülkemizde de yaygın olarak öğretilmektedir.


Almanca Programımız; 80 saat olan bu programımızda, Alanında uzman Alman Dili ve Edebiyatı mezunu Öğretmen kadromuz ile, GOETHE – INSTITUT Standartlarında eğitim vermekteyiz. Program çalışmamız; Telaffuz / Okuma / Yazma / Kendini tanıtma üzerine yapılmaktadır. Ayrıca dilin kullanıldığı etkinlikler kapsamında; multi-medya çalışmaları da yapılmaktadır. Programlarımız birçok Yurtdışı Sınavlarına hazırlık niteliğindedir (Aile Birleşimi sınavları / Goethe-Zertifikat A1 / Erasmus ….). Ayrıca Kurumsal nitelikte de birçok kurum ile de çalışmalar yapmaktayız. (Ford Otsan / Mecaplast)


AİLE BİRLEŞİMİ SINAVI Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1, aile birleşimi yapan eşlerin Almanya'ya göç edebilmek için gereksinim duydukları talep edilen dil bilgilerini gösterir belgedir. Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı, oldukça basit düzeyde dil bilgilerini gerekmektedir. Sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin altı basamaklı yetkinlik derecelendirmesinin birinci basamağına (A1) denk gelmektedir.


Sınav bölümleri

1.Yazılı grup sınavı (65 dakika) Kısa günlük konuşmalar, özel telefon mesajları ya da hoparlörle kamuya yapılan anonsları dinler ve bunlarla ilgili olarak, gerçek yaşamdakine benzer soruları cevaplandırırsınız. Kısa notlar, küçük ilanlar, bilgilendirme levhaları ya da duyurular gibi metinleri okur, bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsınız. Bilinen, basit formları doldurur ve günlük yaşamdan bir duruma ilişkin kısa bir kişisel metin yazarsınız.

2.Sözlü grup sınavı (15 dakika) Grup içerisinde kendinizi tanıtırsınız. Daha sonra günlük yaşamla ilgili sorular sorar, cevaplandırır ve grup içerisinden bir kişiye günlük yaşamdan bir şeyle ilgili ricada bulunursunuz.

Değerlendirme

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı, dünya genelinde standart olarak uygulanmakta ve değerlendirilmektedir. Yazılı sınav kağıtları ve sözlü performanslar, ilgili sınav merkezinde iki sınav görevlisi tarafından standart kriterler temelinde değerlendirilirler.


Sınavı başardıktan sonra örneğin
- Günlük yaşamda oldukça basit soruları, talimatları ve mesajları ve aynı zamanda Telesekreterdeki mesajları, kamuya yapılan duyuruları ve kısa konuşmaları anlayabilirsiniz,
- Yazılı kısa mesajlardan, kamuya yönelik bilgi levhalarından ve küçük ilanlardan sizin için önemli olan bilgileri alabilirsiniz,
- Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları söyleyebilir ve anlayabilirsiniz,
- Basit ve kişisel bilgilere yönelik formları doldurabilirsiniz,
- Kısa kişisel mesajlar yazabilirsiniz,
- Konuşma sırasında kendinizi tanıtabilir ve şahsınıza yönelik basit soruları cevaplandırabilirsiniz,
- Günlük yaşamda alışılmış soruları ve ricaları formüle edebilir ve bunlara karşılık verebilirsiniz.

AİLE BİRLEŞİMİ SINAVI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Basit düzeyde Almanca bilgisini nasıl kanıtlarım? Almanya'nın yurtdışı temsilcilikleri ve yabancılar dairesi, Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavını basit düzeyde Almanca bilgisini gösteren belge olarak kabul etmektedir. Bu sınav, Goethe-Institut'un sunmuş olduğu en basit düzeydeki, sınavdır. Goethe-Institut'un daha yüksek düzeydeki bütün sertifikaları da kabul edilmektedir.

2. Basit düzeyde Almanca bilgisi“ ne anlama gelmektedir? Neleri yapabilmem gerekiyor? Konuştuğum kişiler yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşurlarsa, kısa, oldukça basit soruları, talimatları ve mesajları anlayabiliyorum. Konuştuğum kişiler yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşurlarsa, kısa, oldukça basit soruları, talimatları ve mesajları anlayabiliyorum ve bunlara karşılık verebiliyorum. Kendimi ve başkalarını tanıtabiliyorum ve başka kişilere, kendileri hakkında sorular yöneltebiliyorum, örneğin nerede oturdukları gibi. Kısa yazılı mesajları, örneğin bilgilendirme levhaları ve küçük ilanları, anlayabiliyorum. Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları nitelendirebiliyor ve anlayabiliyorum. Basit formları örneğin ad, adres ve yaş gibi kişisel bilgilerimi doldurabiliyorum. Kısa kişisel mesajlar yazabiliyorum. Bu bilgiler, A1 seviyesine uygundur. Bu seviye, Dillere ilişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (AORÇ) birinci basamağıdır. AORÇ, dil seviyelerini Avrupa genelinde altı standart basamağa ayırmaktadır.

3. Dil bilgimi kanıtlamak zorunda olmadığım istisna durumlar var mı? Olası istisna düzenlemeleri ya da sizin bireysel durumunuzda izlenecek yöntem hakkında lütfen ülkenizdeki yetkili yurtdışı temsilciliğinden bilgi edininiz.

4. Sınava nerede girebilirim? Sınava Almanya veya başka bir ülkedeki Goethe-Institut'larda ya da sınav partnerlerimizin birinin bünyesinde girebilirsiniz. Eğer Almanya'da yaşamıyor ve sınavınıza Almanya'da girmek istiyorsanız, Almanya'ya giriş için vize gerekmektedir.

5. Sınav hangi bölümlerden oluşmaktadır? Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı iki bölümden oluşmaktadır: 65 dakika süren bir yazılı sınav ve 15 dakika süren bir sözlü sınav.Devamı ...

6. Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı, bazı ülkelerde diğer ülkelerde olduğundan daha zor ya da kolay mıdır? Hayır. Sınav soruları, Goethe-Institut'un Münih'deki merkezi tarafından hazırlanmakta ve dünya genelinde uygulanmaktadır, yani her yerde aynı koşullar geçerlidir. Sınav materyalleri, kullanılmaya başlanmadan önce, sınav koşullarında denenmektedir.

7. Sınavdan sonra, sınav belgelerini inceleyebilir miyim? Evet. Sınavdan sonra sınav belgelerinizi bir kez daha inceleme hakkına sahipsiniz. Bunun için, sınavınızın yapıldığı yere bir dilekçe ile Sınavdan sonra sınav belgelerinizi bir kez daha inceleme hakkına sahipsiniz. Bunun için, sınavınızın yapıldığı yere bir dilekçe ile başvurmanız gerekir.

8. Sınavdan sonra, vizemi almam ne kadar sürmektedir? Değerlendirme ve sertifika düzenleme işlemlerini mümkün olduğunca hızlı yürütmekteyiz. Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sertifikanızı Almanya'nın yetkili yurtdışı temsilciliğine vize talebi için gerekli olan diğer belgelerinizle birlikte ibraz etmeniz gerekmektedir.

AORÇ: Avrupa Ortak Referans Çerçevesi
Temel dil kullanımı  
A1 A2
Bu düzeydeki bir kimse, somut ihtiyaçlara yönelik bilinen günlük yaşamdaki olağan ifadeleri ve oldukça basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini ve başkalarını tanıtabilir ve başka kişilere onlar hakkında – örn. nerede oturdukları, kimleri tanıdıkları ya da ne tür şeylere sahip oldukları gibi – sorular yöneltebilir ve bu tür sorulara cevap verebilir. Karşısındaki kişiler yavaş ve anlaşılır bir biçimde konuşuyor ve yardımcı oluyorlarsa, onlarla basit düzeyde anlaşabilir. Bu düzeydeki bir kimse, doğrudan kendisi için önem arz eden alanlarla bağlantılı cümleleri ve sıkça kullanılan ifadeleri (örn. şahsı ve ailesine yönelik bilgiler, alış veriş, iş, yakın çevre) anlayabilir. Aşina olduğu ve bilindik şeyler hakkında basit ve doğrudan bilgi alış verişinin söz konusu olduğu basit ve rutin durumlarda iletişim kurabilir. Nereli olduğunu, eğitim durumunu, kendi çevresini ve doğrudan ihtiyaçlarla bağlantılı olan şeyleri, basit anlatımlarla tarif edebilir.
   
Bağımsız dil kullanımı  
B1 B2
Bu düzeydeki bir kimse, konuşmalarda açık bir standart dil kullanıldığında ve iş, okul, boş zaman etkinlikleri vb. bilinen şeyler söz konusu olduğunda, konuşmanın önemli noktalarını anlayabilir. Almanca’nın konuşulduğu bölgelerde yaptığı seyahatlerde karşılaştığı çoğu durumların üstesinden gelebilir. Aşina olduğu konularda ve ilgi duyduğu alanlarda kendini kolayca ve konuları ilişkilendirerek ifade edebilir. Deneyimleri ve olayları nakledebilir, hayallerini, beklentilerini ve hedeflerini anlatabilir, planları ve görüşleriyle ilgili kısa gerekçeler bildirir ya da açıklamalarda bulunabilir. Bu düzeydeki bir kimse somut ve soyut konular hakkındaki karmaşık metinlerin içeriğini ana hatlarıyla anlayabilir; kendi branşı söz konusu olduğunda, bu alanlardaki tartışmaları da anlayabilir. Anadili Almanca olanlarla yapacağı sıradan konuşmalarda önemli bir sıkıntı çekmeden iki tarafın da birbirlerini anlayabilecekleri şekilde, spontane ve akıcı bir şekilde kendini ifade edebilir. Geniş bir konu yelpazesinde fikirlerini açık ve detaylı şekilde beyan edebilir, güncel bir soruna ilişkin görüşlerini izah edebilir ve farklı olasılıkların avantaj ve dezavantajlarını tarif edebilir.
   
Yetkin dil kullanımı  
C1 C2
Bu düzeydeki bir kimse, çeşitli konulardaki zengin içerikli ve uzun metinleri anlayabilir ve mantıksal bağlantıları kavrayabilir. Kelimeleri sık sık belirgin bir şekilde aramak zorunda kalmaksızın, kendisini spontane ve akıcı bir şekilde ifade edebilir. Dili gerek toplumsal hayatında, gerekse iş hayatında veya mesleki eğitim ve yüksek öğrenimde etkili ve esnek bir şekilde kullanabilir. Karmaşık konular hakkında açık ve belirli bir düzen içinde detaylı görüş bildirebilir ve bu sırada farklı stratejilerle diğer metinlerle gerektiği şekilde bağlantı kurabilir. Bu düzeydeki bir kimse, pratik olarak okuduğu veya duyduğu her şeyi zorlanmadan anlayabilir. Çeşitli yazılı ve sözlü kaynaklardan aldığı bilgileri özetleyebilir, gerekçelendirebilir ve açıklamalı bir şekilde sunabilir. Fazla düşünmeden, oldukça akıcı ve doğru olarak kendini ifade edebilir, karmaşık konularda da anlamlardaki ince farklılıkları belirgin bir şekilde ifade edebilir.


 


Copyright © 2010 | ÇADEM Dil Kursu
AnasayfaKurumsalEğitim Programları Hizmetlerimizİletişim Site Haritası